Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Проведено робочу нараду: «Суд за участі присяжних».
2 жовтня в Радехівському районному суді Львівської області начальник Радехівського РВ ДВС Мирослава Добош та головний державний виконавець Ірина Вавричук в рамках реалізації правоосвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО» провели робочу нараду з в.о. голови Радехівського районного суду Ориславою Семенишин на тему: Суд за участі присяжних.
Залучення пересічних громадян до розгляду справ разом із професійними суддями – найважливіший інструмент незалежності судової влади та зміцнення довіри суспільства, а також є одним із заходів соціального контролю за законністю та справедливістю діяльності суддів.
Суд присяжних розглядає:
- найскладніші кримінальні справи щодо злочинів, за вчинення яких передбачено найвищу міру покарання – довічне позбавлення волі;
- окремі категорії цивільних справ: обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною; визнання особи безвісти відсутньою чи померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги; примусова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.
За законом, українські присяжні мають досягти тридцятилітнього віку, але бути не старшим 65 років і постійно мешкати на території юрисдикції суду. Водночас, не включаються до списку присяжних: держслужбовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси. Присяжні, розглядаючи справи, керуються власними уявленнями про добро та зло, справедливість, своїм життєвим досвідом, здоровим глуздом та загальними моральними цінностями.
Особа, яка хоче стати присяжним, має звернутися до місцевої ради із заявою про включення до списку присяжних. Органи місцевого самоврядування формують та затверджують список громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам до присяжних та дали згоду бути присяжними.
Якщо дотримано всі вимоги закону до присяжних – місцева рада своїм рішенням включає особу до списку присяжних. Список присяжних скеровують у відповідний суд, відтак автоматизована система документообігу відбирає присяжних для участі в конкретній справі. Присяжний зобов`язаний вчасно з`явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні.
У процесуальному законодавстві закріплено принцип безперервності судового розгляду. Тому важливо сформувати якісний та дієвий суд присяжних.